Msza św. z okazji Światowego Dnia Modlitw za Kościół w Chinach

Parafia: Warszawa. Świętego Krzyża na Trakcie Królewskim
W tym roku wyjątkowo dzień później, 25 maja zostanie odprawiona Msza św. w intencji Kościoła w Chinach. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi o. Jan Hou z diecezji Handan, który studiował w Polsce

Chiński duchowny już od roku pracuje w jednej z warszawskich parafii. Należy również do Stowarzyszenia „Sinicum” i zaangażowany jest w duszpasterstwo Chińczyków w Polsce.

Po Mszy św. odbędzie się spotkanie z wiceprezes Fundacji im. Michała Boyma Agnieszką Couderq-Kubas, która przybliży postać tego wielkiego misjonarza i naukowca. – Żyjący w XVII polski jezuita, Michał Boym, był nie tylko misjonarzem. To podróżnik, geograf, biolog, pisarz, ambasador ostatniego cesarza dynastii Ming i znawca Chin. Warto wspomnieć, że podczas wizyty w Polsce wzorem budowania relacji chińsko-europejskich nazwał go sam prezydent Chin. Szef partii komunistycznej powoływał się na misjonarza.

– Michał Boym to wielka postać. Tymczasem poza wąskim gronem misjologów jest prawie nieznany. Mało wiedzą o nim również sinologowie, choć jest w istocie jednym z twórców współczesnej sinologii – mówi o. Gniadek.

Stowarzyszenie „Sinicum” podjęło działania na rzecz przybliżenia postaci polskiego misjonarza. We współpracy z Fundacją „Michał Boym” na rzecz Wymiany Kulturowej wydano m.in. książkę dla dzieci, autorstwa Moniki Miazek-Mączyńskiej „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował”. Książkę w formie e-booka pobrać można na stronie sinicum.pl i stronie fundacji michalboym.pl.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich Msza św. w języku chińskim. To jedyna taka Msza św. w Polsce.

Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach poprzez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach został ustanowiony przez papieża Benedykta XVI w 2007 r. Obchodzony jest 24 maja w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Ponieważ w tym roku 24 maja przypada w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, w liturgii będzie obchodzone następnego dnia.

KAI