Wystawa ikon pt. “Czas śmierci/Czas życia”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej już po raz drugi prezentuje ikony powstałe podczas Międzynarodowych Plenerów Ikonopisów w Nowicy. Na wystawie można obejrzeć ok. 50 ikon.

…w tym obrazy wyobrażające m.in. Wygnanie z raju, Potop, Ofiarę Abrahama, Przejście przez Morze Czerwone. Obok prac, których tematem są sceny pasyjne znajdują się prace przedstawiające obecność Chrystusa Zmartwychwstałego, a także sceny uzdrowień

Wystawa prezentuje prace, które powstały w trakcie X Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, we wrześniu 2018 r., w Nowicy. W dwutygodniowym plenerze wzięło udział 40 malarzy z Polski, Ukrainy, Litwy i Serbii. Przygotowując X edycję nowickich warsztatów organizatorzy sięgnęli do słów wypowiedzianych przez Chrystusa w Betanii, u grobu Łazarza, „Kto we Mnie wierzy, choćby
i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 25-26). Te słowa oddają sens dorocznych spotkań w Nowicy artystów, teologów, historyków i krytyków sztuki.

Ogólnie sformułowany temat pleneru był zaproszeniem do zobrazowania zarówno ludzkiego dramatu, jak i perspektywy życia wiecznego. Formuła nowickich spotkań pozwala artystom na autorskie realizacje i swobodę w doborze środków dla realizacji dotykających istoty ewangelicznego przekazu, stąd różnorodność stylistyczna eksponowanych prac.

Wśród prezentowanych obrazów można znaleźć zupełnie nowe rozwiązania przedstawień obecnych w ikonografii „od wieków” i przez to utrwalonych w świadomości. Większość „nowickich” prac odbiega od potocznych wyobrażeń ikony rozumianej, jako mniej lub bardziej sprawnie wykonanej kopii już istniejącego obrazu. Nie wszystkie prace powstałe w trakcie pleneru są ikonami, jednakże wszystkie są świadectwem udziału w spotkaniu, którego treścią była kontemplacja Słowa Bożego. Niewątpliwie przestrzeń „swobody” wypowiedzi poszerza uczestnictwo w plenerze abstrakcjonistów, których prace również prezentujemy na wystawie. Ich udział dopełnia spektrum poszukiwań współczesnego języka dla przekazania doświadczenia wiary.

Uczestnicy X edycji Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów wybrali na tematy swych prac wątki z całej historii zbawienia, od dziejów opisanych w Starym Testamencie aż po karty Nowego Testamentu, do pokonania śmierci na Krzyżu i Wniebowstąpienia.

Wystawie towarzyszy poplenerowy katalog zawierający, oprócz reprodukcji, wprowadzające w temat pleneru teksty o. Tomasza Biłki OP oraz ks. dr Artura Aleksiejuka (ChAT).

Wystawa “Czas śmierci/Czas życia” prezentowana była w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu (wrzesień / październik 2018 r.) oraz Muzeum Narodowym im. A.Szeptyckiego we Lwowie (październik / grudzień 2018 r.)

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej już po raz drugi prezentuje ikony powstałe podczas Międzynarodowych Plenerów Ikonopisów w Nowicy. Pierwsza wystawa pt. „Szukam Panie Twojego Oblicza. Ikona a dialog polsko-ukraiński” odbyła się w terminie 3 grudnia 2016 – 12 lutego 2017 r. Wystawa została uroczyście otwarta przez prezydentowe Polski i Ukrainy.

Organizatorzy Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy:
• Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy,
• Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej SAREPTA,
• Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wystawa czasowa: “Czas życia/Czas śmierci”
Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1 (obok Archikatedry św. Jana)
Kiedy: od soboty 16 lutego do niedzieli 10 marca 2019 r.
Godziny: wt. – pt. : 12:00- 17:00; sob. – nd.: 12:00-16:00; pon. – nieczynne
Bilety: 10 zł bilet normalny; 6 zł bilet ulgowy