XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie obchodzony pod hasłem "Sudan Południowy. Przemilczane cierpienie". W tę ogólnokościelną inicjatywę włącza się też archidiecezja warszawska

>> Materiały liturgiczne – pdf do pobrania >>

Wspólnoty parafialne w niedzielę 10 listopada będą modlić się w intencji chrześcijan w Sudanie Południowym i pokoju a także przeprowadzą zbiórkę pieniężną do puszek.

60,5 proc. mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40 proc. to katolicy, a 20,7 proc. stanowią protestanci (anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy).

32,9 proc. to wyznawcy religii plemiennych, 6,2 proc. wyznaje islam. Dodatkowo jest jeszcze 0,5 proc. ateistów i 0,01 proc. Świadkowie Jehowy.

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Niestety to nie jest dobry czas, aby świętować, ponieważ wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna, kraj ten co roku przyjmuje miliardy dolarów pomocy międzynarodowej (ok.1,5 mld dolarów rocznie). Szacunkowo Sudan Płd. otrzymał 9,5 mld dolarów pomocy międzynarodowej od czasu ogłoszenia niepodległości.

Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki. Powodem jest głównie susza oraz ciepły prąd morski El Nino, który dotknął region po raz drugi w ciągu trzech lat. Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat. Jego skutki mocno odczują nie tylko mieszkańcy Sudanu Południowego, ale również Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.