Akcja krwiodawstwa: Zostań bohaterem. Uratuj życie. Oddaj krew

Parafia: Warszawa. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich
W niedzielę 22 listopada w godz. 9:00-13:00 będzie można oddać krew w specjalnym krwiobusie przy kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie -

Niedziela 22 listopada 2020 od 9:00-13:00

przy kościele Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich

Kto może zostać krwiodawcą?

• Osoby od 18 do 65 roku życia:
  • które ważą co najmniej 50 kilogramów
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego)
  • Okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu
  • 6 miesięcy po przekłuciu uszu lub innych części ciała
  • 6 miesięcy po operacjach i innych zabiegach medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych
  • 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych

Czy wiesz, że:

• Krew w Polsce jest potrzebna co 15 s
  • Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
  • Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!
  • W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 l. krwi.
  • Jednorazowo oddaje się 450 ml.

KRWIODAWCA MOŻE UZYSKAĆ BEZPŁATNIE WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH:

oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh
pełnej morfologii krwi,
posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii,

Kandydat na dawcę krwi powinien:

• w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
  • być wyspanym
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
  • ograniczyć palenie papierosów
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!